Nawigacja
     Kluboff
    bullet Aktualności
    bullet Zarząd
    bullet Sztab Szkoleniowy
    bullet Stadion
    bullet Statut
    bullet Historia Klubu
    bullet Download
     Seniorzyoff
    bullet Kadra
    bullet Tabela
     Juniorzyoff
    bullet Kadra
    bullet Tabela
     Trampkarzeoff
    bullet Kadra
    bullet Tabela
     Młodzikioff
    bullet Kadra
    bullet Tabela
     Orlikioff
    bullet Kadra
    bullet Tabela
     Żakioff
    bullet Kadra
    bullet Tabela
     Stopkaoff
    bullet TYPER
    bullet Partnerzy
    bullet Redakcja
    bullet Reklama
    bullet Szukaj
    bullet Przekaż 1% podatku
Przyjaciele

Gmina Słopnice

Muniak

Woitec Bau

Szewczyk mechanika

Karpol

Lis

Gorczańska

Wojciech Michałka

Gama - skład budowlany

Sokół na Facebook
.:: Historia ::.


Historię Klubu Sportowego Sokoła Słopnice opracował: Tomasz Kęska i Mariusz Król:

Początki zorganizowanego piłkarstwa w Słopnicach sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas miejscowa młodzież zorganizowała nieformalny LZS rywalizując z innymi drużynami w rozgrywkach gminnych oraz wojewódzkich. Brak odpowiedniej infrastruktury skutkował tym, iż piłka nożna nie miała szans większego rozwoju. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych bardziej uzdolnieni piłkarsko zasilali Harnasia Tymbark, który w tych latach walczył w trzeciej oraz czwartej lidze. Byli to: Mariusz Król, Zbigniew Palacz, Piotr Król, Stanisław Drożdżak, Eugeniusz Stanisz, Franciszek Kęska, Jan Goliński, Adam Palacz.

Słopnice będące wówczas w granicach administracyjnych gminy Tymbark, aktywnie uczestniczyły w życiu sportowym. Corocznie zawodnicy ze Słopnic brali udział w rozgrywkach o Puchar Wójta Gminy Tymbark, który to puchar niejednokrotnie zdobyli. Wówczas zapadły decyzje o powstaniu klubu sportowego w Słopnicach. Pomysły te urzeczywistniły się w 1994 roku. Wówczas Andrzej Lis, Mariusz Król, Piotr Król, Józef Grucel oraz Stanisław Zborowski zawiązali Ludowy Zespół Sportowy „Sokół” Słopnice. Pierwszymi rozgrywkami w których udział wziął Sokół był I Halowy Turniej Piłki Nożnej, który odbył się w Wiedniu. W rozgrywkach poza Sokołem udział wzięły drużyny z Austrii, Turcji oraz przebywająca tam wówczas Legia Warszawa. Sokół zajął w turnieju trzecie miejsce ulegając jedynie w półfinale 2:3 wcześniej wspomnianej Legii, w składzie której wystąpili wówczas między innymi Leśniak oraz Ratajczyk.

Pierwszy zarząd KS Sokół Słopnice: Andrzej Lis- Prezes, Mariusz Król- Wiceprezes, Jan Więcek- Sekretarz, Józef Grucel - Skarbnik, Marian Michura - członek zarządu. Jeszcze tej jesieni drużyna zgłoszona została do rozgrywek „klasy C” grupy limanowskiej. Prezesem klubu wybrany został Andrzej Lis, a jego zastępcą Mariusz Król. W inauguracyjnym meczu LZS Sokół pokonał Strażaka Ujanowice 5:1. Dobry wynik dodał wiary w umiejętności oraz skutkował szybszym rozwojem piłki nożnej w Słopnicach. W 1996 roku do rozgrywek zgłoszona została drużyna Juniorów a w 1998 drużyna Trampkarzy.

Bardzo istotną datą w historii Sokoła jest rok 1997, kiedy to decyzją Prezesa Rady Ministrów powstała gmina Słopnice, odłączając się od Tymbarku. Decyzja ta pozwoliła rozwijać się Słopnicom w dużo większym tempie. Nie sposób również pominąć faktu doskonałej współpracy z Wójtem Gminy Tadeuszem Parchańskim, który bardzo wspierał rozwój sportu.

Do roku 1999 drużynie brakowało własnego zaplecza sportowego. Do tego czasu Sokół rozgrywał swoje mecze w roli gospodarza na boiskach „Pod szpitalem” w Limanowej, oraz „Nad halą” również w Limanowej, a później na obiekcie Płomienia w Łososinie Górnej. Dwa lata po powstaniu w Słopnicach odrębnej gminy rozpoczęto budowę boiska piłkarskiego, na którym Sokół mógłby prowadzić treningi oraz rozgrywać swoje mecze w roli gospodarza. Boisko powstało w bardzo szybkim tempie i drużyna ze Słopnic mogła na nim grać jeszcze w tym samym roku. Swój inauguracyjny mecz na tym boisku Sokół rozegrał 8 sierpnia 1999 roku.

Obiekt sportowy powstał po wykupie pod niego gruntu. Grunt wykupiony został przez gminę Słopnice od osób prywatnych. W powstanie w Słopnicach boiska duży wkład wnieśli sami zawodnicy, którzy poświęcali swój czas oraz niejednokrotnie finanse, pracując przy jego budowie. Ówczesnym trenerem był znany na całej limanowszczyźnie Marian Tajduś, a w skład drużyny wchodzili wyłącznie zawodnicy ze Słopnic. Był to również pierwszy mecz w nowosądeckiej „klasie A” do której Sokół uzyskał awans w sezonie 1998/1999. Przeciwnikiem słopnickiej drużyny była Barciczanka Barcice ulegając Sokołowi 1:3. Otwarcie nowego boiska oraz inauguracja nowosądeckiej „klasy A” zgromadziła na trybunach ponad dwa tysiące kibiców, co było ogromną liczbą zarówno w skali województwa jak i kraju.

W 1999 roku, Wójt Tadeusz Parchański został Wicewojewodą Małopolskim , a jego miejsce zajął dotychczasowy Przewodniczący Rady - Adam Sołtys, który od początku kadencji stawiał na rozwój infrastruktury oświatowej, drogowej oraz sportowej. Owocowało to w późniejszym czasie powstaniem m.in. kompleksów boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią oraz halami sportowymi. Do roku 2001 drużyna z powodzeniem walczyła na boiskach A-klasowych. W sezonie 1999/2000 zajęła miejsce w środku tabeli, natomiast rok później Sokół cieszył się w pierwszego miejsca w lidze i awansu do „ligi okręgowej”. Był to historyczny awans i najwyższa klasa rozgrywkowa, w której Sokół rozgrywał swoje mecze. Również w 2001 roku zarząd postanowił zarejestrować klub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Od tego momentu drużyna występuje do dzisiaj pod nazwą: „Klub Sportowy Sokół Słopnice”.

Do drużyny dołączyło kilku znanych na limanowszczyźnie piłkarzy. Byli to m.in. Rafał Dudzik, Mieczysław Kubatek oraz rok później Adam Gawlik, Sebastian Wójcik, Maciej Gąsior. Niestety brak doświadczenia spowodował, iż drużyna po dwóch latach gry w V lidze zanotowała spadek do limanowskiej „klasy A”. Po tym okresie nastąpiło budowanie nowej drużyny, opartej na swoich wychowankach. Pracy tej podjął się nowy trener: Zbigniew Twaróg. Pracował on zarówno z drużyną seniorską jak i z drużynami młodzieżowymi.

W latach 2004 2007 KS Sokół zgłosił do rozgrywek drużynę rezerw, która występowała w „klasie C” a następnie w „klasie B”. Na początku 2007 roku w drużynie nastąpiła zmiana kierownictwa. Na czele nowego zarządu stanął Tomasz Kęska, mając do pomocy Henryka Bolsęgę, Sławomira Banacha, Daniela Ślazyka oraz Mariana Michurę. Zmienił się również trener, którym został Andrzej Zalewski. Drużyna ta uzyskała w 2009 roku, drugi raz w historii, awans do „okręgówki”. Po bardzo udanej rundzie jesiennej drużyna ta niestety nie obroniła się przed spadkiem. Przyczyn spadku upatruje się w braku boiska, na którym rozpoczął się gruntowny remont. Brak możliwości treningu oraz cotygodniowe dalekie wyjazdy dały się mocno we znaki i drużyna znów „wylądowała” w „klasie A”.

W 2009 roku gmina Słopnice podjęła inicjatywę budowy Gminnego Kompleksu Sportowego. W skład kompleksu weszła budowa nowego budynku, modernizacja murawy i trybun oraz oświetlenie boiska. Dobrze napisany wniosek pozwolił uzyskać dofinansowanie na wybudowanie nowego budynku z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poddana modernizacji również została murawa. Istniejące boisko zostało rozkopane. Wykonane zostało nowe odwodnienie boiska, warstwa odsączająca, a na przygotowaną podbudowę rozłożona została przywieziona w rolkach trawa. Na powstanie nowej murawy gmina Słopnice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Również i trybuny poddane zostały gruntownej przebudowie. Ich powstanie możliwe było dzięki uzyskaniu dofinansowania z programu „Orlik PLUS” organizowanego przez Urząd Marszałkowski. Powyższe dofinansowania możliwe były dzięki staraniom gminy Słopnice oraz Rady Gminy, która zabezpieczyła w budżecie wkład własny na inwestycje sportowe.

Podsumowując te kilkanaście lat istnienia Klubu Sokół w Słopnicach można stwierdzić, iż były to ciekawe lata. Były wzloty, ale i nie ustrzeżono się upadków. Najważniejsze jednak, że upadki powodowały zwiększoną mobilizację i szybko się po nich podnoszono. Bardzo cieszy liczny udział w treningach trampkarzy i juniorów. Dlatego też priorytetem na najbliższe miesiące będzie powołanie drużyny „dziesięciolatków” i stworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju fizycznego.

Nie można pominąć bardzo dobrej współpracy z samorządem gminy, dzięki któremu możliwa jest zarówno bieżąca działalność klubu jak i ciągły rozwój bazy sportowej na terenie Słopnic. Dzięki zaangażowaniu Radnych oraz Wójta Gminy możliwym było powstanie Gminnego Kompleksu Sportowego.

Awans do klasy A w 1999 roku wywalczyli: Grzegorz Palacz, Zbigniew Palacz, Stanisław Drożdżak, Marcin Krzemiński, Andrzej Lis, Stanisław Czepiel, Bogusław Opioła, Adam Palacz, Piotr Król, Mariusz Król, Tomasz Majeran, Michał Kwiatkowski, Sławomir Śliwa, Andrzej Kęska, Tadeusz Goliński, Jan Krzemiński, Grzegorz Kęska. Trener: Marian Tajduś

Awans do klasy okręgowej w 2001 roku wywalczyli: Rafał Dudzik, Grzegorz Palacz, Jan Krzemiński, Stanisław Drożdżak, Adam Marcisz, Marcin Krzemiński, Andrzej Lis, Zbigniew Palacz, Stanisław Czepiel, Sławomir Śliwa, Bogdan Król, Jacek Wojcieszak, Janusz Klimek, Stanisław Banach, Mieczysław Kubatek, Piotr Król, Grzegorz Kęska, Adam Palacz, Jarosław Kęska. Trener: Marian Tajduś

Awans do klasy okręgowej w 2009 roku wywalczyli: Stanisław Trzupek, Janusz Sroka, Andrzej Ubik, Artur Matras, Janusz Klimek, Mariusz Sejmej, Marcin Postrożny, Kazimierz Zawada, Zbigniew Palacz, Sławomir Śliwa, Konrad Marcisz, Grzegorz Grucel, Paweł Grucel, Stanisław Wróbel, Jan Nowak, Wojciech Poręba, Jan Jurek. Trener: Andrzej Zalewski.

Sezon 2011/1012 Na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia KS ,,Sokół Słopnice” 6 sierpnia 2011 roku został wybrany nowy Zarząd Klubu w składzie: prezes – Król Mariusz, v-ce prezes – Bolsęga Henryk, skarbnik – Więcek Tadeusz, sekretarz- Szczecina Józef, członek – Grucel Paweł. Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: przewodniczący – Ślazyk Henryk, z-ca przewodniczącego - Lis Andrzej, sekretarz – Palacz Zbigniew. W tym sezonie drużynie seniorów nie udało się awansować do ligi okręgowej.

Sezon 2012/2013 Sezon bardzo udany dla drużyny seniorów KS ,,Sokół Słopnice'. Po dwuletnich staraniach drużyna awansowała do ligi okręgowej. Sokół wygrał zdecydowanie z przewagą 19 punktów nad drugą drużyną Zenitu Kasinka Mała.

Sezon 2013/14: Drużyna KS ,,Sokół Słopnice”spisała się bardzo dobrze w roli beniaminka ligi okręgowej, zajmując bezpieczne ósme miejsce w tabeli.

Sezon 2014/15: Drużyna Sokoła Słopnice rozpoczęła sezon od bardzo bolesnych porażek 0:4 z drużyną KS Tymbark oraz 1:7 z Orkanem Szczyrzyc. Decyzją Zarządu Klubu zwolniono dotychczasowego trenera Andrzeja Zalewskiego, który pracował w klubie od roku 2007. Władze klubu zatrudniły nowego trenera, którym został Franciszek Mrózek. Ostatnią jego drużyną przed Sokołem była Laskovia, z którą wywalczył wicemistrzostwo limanowskiej A-klasy. Wcześniej pracował w Turbaczu Mszana Dolna, który doprowadził z A- klasy do IV ligi. Znany jest także z prowadzenia szkółki piłkarskiej Harnasie Tymbark. Jako piłkarz przez wiele lat reprezentował m.in. drużynę z Tymbarku i Orkana Szczyrzyc. Celem postawionym przed trenerem było utrzymanie drużyny seniorów w lidze okręgowej oraz prowadzenie drużyny juniorów.

Cel został osiągnięty, drużyna seniorów zajęła bezpieczne ósme miejsce, dające utrzymanie w lidze okręgowej. Bardzo dużym sukcesem drużyny juniorów w 2013 roku było wygranie Halowego Turniej Piłi Nożnej o mistrzostwo OZPN Nowy Sącz i awans do turnieju wojewódzkiego. W Halowym Turnieju Województwa Małopolskiego drużyna juniorów KS ,,Sokół Słopnice” zajęła miejsce trzecie.

W sezonie 2014/2015 drużyna juniorów powtórzyła sukces zdobywając pierwsze miejsce w I Lidze Juniorów Podokręgu Limanowskiego. Również duże sukcesy osiąga drużyna trampkarzy, którą prowadzi trener Artur Matras. Największym osiągnięciem drużyny było zajęcie trzeciego miejsca w Halowych Mistrzostwach Małopolski. Pokonali oni w grupie: 2:1 Unię Oświęcim,

Mecz o III miejsce Sokół wygrał 2:0 z MOSiR Bochnia. Finał: Wisła Kraków - AS Progres Nowa Huta - 3:0. Trener Matras prowadzi również drużynę młodzików, którzy biorą udział w rozgrywkach LPPN . Klub prowadzi też drużyny żaków i orlików, których trenerami są: Paweł Grucel i Marcin Postrożny. W KS ,,Sokół” Słopnice zarejestrowanych jest w 2015 roku 159 zawodników.

Polub Sokoła na Facebooku
NASTEPNY MECZ

XVI kolejka
V ligi nowosądeckiej

Sokół Słopnice
vs
Poprad Rytro

runda wiosenna (----)
GODZ: --:--

Stadion w Słopnicach!
Tabela
Plan Treningowy

    #Seniorzy&Juniorzy

Wtorek:
- Trening - 19:00.

Czwartek:
- Trening - 19:00.

Więcej informacji na grupie - facebook'owej.
Logowanie

 Nazwa Użytkownika


Hasło   

Zapamiętaj mniePrzypomnienie Hasła.
TYPER

Aktualizacja: 18.06.2018
Ankieta
Czy uważasz że aktualna kadra seniorów ma szanse walczyć o awans do IV ligi? - Skomentuj

Tak, zdecydowanie to wystarczająco silny zespół.

Powinno dojść do kilku wzmocnień/zmian.

Najpierw zawodnicy muszą zdobyć więcej doświadczenia/zgrania w tym sezonie.

Skomentuj

Garaż blaszany

..:: www.sokol.slopnice.pl ::..
Copyright © 2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone -


Realizacja: DCreative.pl